grudzień 2018

Zodiak: Strzelec

SADKOWSKI TOMASZ (1873 - 1945) PDF Drukuj Email
TWÓRCY ZIEMI BOGORYJSKIEJ I ICH DZIEŁA

SADKOWSKI TOMASZ (1873 - 1945)

zobacz: Galeria internetowa twórczości ziemi bogoryjskiej » Twórcy Ziemi Bogoryjskiej i ich dzieła » Tomasz Sadkowski

Tomasz Sadkowski - szczeglicki Wit Stwosz (Józef Żak)

Ziemia Szczeglicka ( rozumiana jako teren obecnej parafii szceglickiej, a także teren byłej Gromadzkiej Rady Narodowej) wydała wielu znanych i utalentowanych artystów rzeźbiarzy i malarzy. Najbardziej znanym i uznawanym za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy tego regionu jest Tomasz Sadkowski ze Szczeglic. Tomasz Sadkowski urodził się w Szczeglicach w roku 1873.

Nic nam nie wiadomo o jego młodości np. gdzie uczył się rzeźby czy snycerki. Powszechnie natomiast jest wiadomo, że był to artysta samouk. W kronice parafialnej ówczesny ksiądz proboszcz Leon Tarło zanotował, "samouk nadzwyczaj zdolny, roboty z jego pracowni rozchodziły się po całej okolicy". W raz z bratem prowadził warsztat kamieniarsko - snycerski, który znajdował się w bliskim sąsiedztwie kościoła. Tomasz Sadkowski był autorem wielu pięknych rzeźb w kościele pod wezwaniem. Św. Marcina w Połańcu. Z pod jego dłuta wyszły między innymi figury; św. Marcina patrona parafii, MB Niepokalanie Poczętej, św. Dominika, św. Jacka a także św. Franciszka z Asyżu. Według krążących na jego temat legendy właśnie tu, w Połańcu miał być podtruwany przez zazdrosnych krakowskich konkurentów.

Natomiast w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła w Obrazowi możemy zobaczyć kolejną jego pracę z 1911 roku a mianowicie rzeźbę Serce Jezusa. Z powierzonych przez Jana Skowrona z Wysók Dużych desek dębowych wykonał w roku 1896 ramy do stacji Drogi Krzyżowej

Wiele prac wykonał także do szczeglickiego kościoła. W roku 1898 na szczycie fasady szczeglickiej świątyni ustawiono jego autorstwa figury czterech Ewangelistów. Jest także autorem Krzyża Jubileuszowego upamiętniającego 1900 rok ( po lewej stronie, przy wyjściu do kruchty) .Z pod jego dłuta wyszły figury do grobu Pańskiego i figura Chrystusa Zmartwychwstałego Na plebani przechowywany jest krucyfiks jego roboty. W roku 1912 na wystawie rolniczej w Staszowie za prezentowane w dziale przemysłu drobnego rzeźby otrzymał nagrodę w wysokości 5 rubli. W tym samym roku wyrzeźbił feretron z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, Feretron ten ufundował do szczeglickiego kościoła Jan Lech z Wolicy.

Rzeźbił wiele figur i krzyży przydrożnych. Pozostawił po sobie także figury na cmentarzach w Szczeglicach, Bogorii i w Kiełczynie. Jego prace można spotkać także w Opatowskim i Sandomierskim. Zmarł 1945 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Szczeglicach.

W latach 1900 - 1903 w warsztacie kamieniarsko - snycerskim Sadkowskich uczył się sztuki rzeźbiarskiej równie znany rzeźbiarz Józef Jurkowski z Wysók Dużych. Jego sylwetkę oraz dorobek artystyczny przybliżę w kolejnym numerze Kuriera.

Artykuł ten, jest fragmentem przygotowywanej do druku książki mego autorstwa pt. Odszukaj swój ślad

Józef Żak

Ważniejsze źródła:
* Roczniki Muzeum Narodowego w Kielcach, Tom 14, Kielce 1985
*  Gazeta Radomska 1912
* Myjak Józef, Sanktuarium Matki Boskiej. Bogoria i okolice. Sandomierz 1997.
* Kronika parafii Szczeglice